informacje dla drukarzy

  • Tusze lateksowe utrwalane są na materiale w dwuetapowym procesie suszenia i utrwalania. Najpierw zostaje odparowana z tuszu woda, która jest nośnikiem farby, a następnie farba zostaje utrwalona w temperaturze dochodzącej do 120°C (przy czym HP nie zaleca przekra­czania temperatury 110°C). W trakcie utrwalania cząsteczki lateksu z farbą przyklejają się do zadrukowanego podłoża (nie wżerają się w materiał, jak w przypadku farb solventowych). Większość materiałów prawidłowo zadrukowanych w technologii HP Latex jest natychmiast gotowa do dalszej obróbki.
  • Głowice drukujące wymienia operator. Procedura wymiany jest banalnie prosta i odbywa się na podobnej zasadzie, jak w zwykłych biurowych atramentówkach. Głowice wyrównują i czyszczą się automatycznie. HP Designjet L25500 i jej następca L26500 posiada 6 głowic, po dwie na parę kolorów (C–LC, Y–K, LM–M).
  • Drukarki HP wyposażone są w system kontrolujący przesuw mediów (OMAS), który eliminuje niepożądany efekt paskowania (bandingu).
  • Wbrew zapewnieniom HP wskazane jest wentylowanie pomieszczenia, w którym pracuje drukarka lateksowa. Co prawda tusze nie zawierają rozpuszczalników i są bezpieczne dla zdrowia operatora, jednak urządzenie w czasie pracy wydziela dużo ciepła znacznie podnosząc temperaturę otoczenia.
  • Aby wydłużyć bezawaryjną pracę urządzenia należy co kilka tygodni czyścić i smarować prowadnice karetki. Zignorowanie tego zalecenia może prowadzić do zacinania karetki a co za tym idzie problemów z drukiem.